czwartek, 30 stycznia 2014
Domowa ciabata z oliwą z oliwek oraz octem balasmicznym
Domowa kwaśnica
Kwaśnica bardzo mi posmakowała. Tak bardzo,że zrobiliśmy ją. Pyszna , kwaśna i w sam raz na zimowe dni.
Przepis:
250 g boczku
4 żeberka
1 kg kapusty kiszonej
kminek, sól,pieprz, ziele angielskie, liść laurowy
0,5 marchewki dla koloru
Pokrojony w kostkę boczek podsmażamy . Kiedy boczek będzie złocisty i chrupiący, dodajemy żeberka i jeszcze chwilkę podsmażamy. Boczek i żeberka , przekładamy do garnka zalewamy wodą, dodajemy kapustę kiszoną , ziele angielskie,kminek, liść laurowy, sól i peprz i gotujemy ok 1,5 godziny. Pod koniec gotowania dla uzyskania koloru dodajemy tartą marchewkę.
Zupa jest dość kaloryczna ,ale również smaczna. Polecam.
niedziela, 26 stycznia 2014
Andruty anyżowe czyli brigidini di Lamporecchio
Udoskonaliłam przepis na brigidini znaleziony w tej książce, przeszukując włoskie strony z przepisami. Oto po całodziennych próbach i szperaniach, mogę pochwalić się efektami.
Do wykonania tych pyszności potrzebujemy:
150 g mąki
120 g cukru pudru, lub 100 g zmielonego ksylitolu
1 łyżka ziaren anyżu
2 jaja
1 łyżka oliwy z oliwek
szczypta soli
parę kropel olejku waniliowego
Mielimy ziarenka anyżu na proszek. Następnie ze wszystkich składników wyrabiamy ciasto i odstawiamy na 1 godzinę do lodówki. Ciasto dzielimy na mniejsze kulki o wielkości orzecha laskowego. Układamy na papierze do pieczenia w równych odstępach 5-10 cm od siebie. na wierzch układamy arkusz folii spożywczej i rozwałkowujemy na bardzo cieniutkie płatki. Zdejmujemy arkusz folii i pergamin razem z ciastem wkładamy do nagrzanego piekarnika na 5-10 min w temperaturze 180 st C. Znikają błyskawicznie.
Szarlotkowe babeczki na kruchym cieście
Kruche ciasto:
260 g mąki pszennej
2 żółtka
160 g masła
80 g cukru pudru lub ksylitolu
Mąkę razem z pozostałymi składnikami zagniatam. Ciasto powinno się schłodzić w lodówce ok. 1/2 godz,następnie trzeba wyrobić ciasto jeszcze raz aby zmiękło. Ja poszłam na skróty. Zagniecione ciasto rozwałkowałam i napełniłam nim foremki, dokładnie przygniatając je do ścianek. Tak przygotowane foremki z ciastem wyniosłam na balkon, korzystając z mroźnej pogody;).Kiedy babeczki się przemrożą wkładamy je do piekarnika i podpiekamy, przed włożeniem nadzienia.
MASA JABŁKOWA:
6 obranych i pokrojonych jabłek
3 łyżki cukru 1 łyżeczka cynamonu
1 łyżka soku z cytryny
Jabłka gotujemy z cukrem, cynamonem i sokiem z cytryny, przez 30 minut. Aby jabłka się nie przypalały dodajemy na początku gotowania 1/2 szklanki wody. Masę wykładamy do podpieczonych babeczek.
CHRUPIĄCA PIERZYNKA:
2 białka( pozostałe z jajek potrzebnych do ciasta)
1 łyżka cukru pudru ( lub drobno zmielonego ksylitolu)
1/2 opakowania kiślu w tym wypadku wiśniowego
Białka ubijamy na sztywną masę, dodajemy cukier i kisiel i mieszamy. Powstałą masę wykładamy na babeczki i zapiekamy ok. 10-15 minut w piekarniku. Odpowiednio kruche i nie za słodkie.
piątek, 24 stycznia 2014
Zupa ogórkowa z grzankami
Po naszych wojażach, nastał dzień powrotu do domu. Koty zdziwione, że tak szybko, i biedaki nie zdążyły się nacieszyć wolnością. Co prawda dziś koty nie odstępują mnie na krok. Razem ze mną pieką chleb i tartoletki z jabłkami oraz gotują pyszną zupę krem.
I tak mija piękny ,mroźny dzień przetkany rzadko widzianymi ostatnio promieniami słońca.
Na taką pogodę idealne są rozgrzewające gęste zupy takie jak kremy. Do moich ulubionych kremów należy kwaśny krem ogórkowy połączony z chrupiącymi grzankami.
Potrzebujemy:
0,5 l bulionu z kurczaka z warzywami
3 starte ogórki kiszone
2 ziemniaki pokrojone w kostkę
szczypta gałki muszkatałowej
4 kromki chleba tostowego
Do tej zupy wykorzystałam wcześniej ugotowany i przyprawiony, a następnie zamrożony bulion. Zawsze miałam problem co zrobić , kiedy ugotuję za dużo zupy, tym razem wystudzoną zamroziłam. Do gotującego się bulionu dodałam ziemniaki pokrojone w kostkę oraz startą gałkę muszkatałową . Ziemniakom wystarczy około 10minut ,następnie dodajemy starte ogórki kiszone i całość gotujemy około 10 minut.
Taka zupa potrafi rozgrzać w naprawdę moroźny dzień.
Podana po zblendowaniu z łyżką gęstej śmietany lub jogurtu greckiego i grzankami.
wtorek, 21 stycznia 2014
Biała droga
Nigdy nie widziałam tak oblepionych lodem drzew. Gałązki z szarobrązowych stały się srebrne i ciężkie.
Drzewa uginały się pod lodowym ciężarem, z okrągłych stały się płaskie.
Trawa tworzyła dywan sterczących igieł, tak oto wygląda zima.
Dzień Babci
Naszej kochanej i jedynej Babci życzenia wszystkiego najlepszego, zdrowia i błogosławieństwa Bożego. Babciu dziękuję za każdą chwile z dzieciństwa , którą spędzaliśmy u Ciebie, za pyszne frytki na śniadanie, i za wakacje pełne zabaw i szaleństw.
niedziela, 19 stycznia 2014
Surówka z selera i rodzynek
Jest to jedna z ciekawszych surówek.
Kiedy pierwszy raz ją jadłam nie wierzyłam, że seler korzeniowy może służyć do czegoś więcej jak tylko zupa.
Ale na szczęście przekonałam się, że ta surówka jest pyszna.
Potrzebujemy:
1 seler korzeniowy
1łyżka soku z cytryny
garść rodzynek
Cukier
Śmietana lub jogurt
Selera trzemy na tarce z grubymi oczkami, polewamy sokiem z cytryny. Dodajemy rodzynki , cukier oraz śmietanę lub jogurt. Mieszamy i gotowd. Odstawiamy na godzinkę
aż się przegryzie i gotowe.
Smacznego.
Zupa cebulowa zapiekana z grzankami
Podczas Naszych wojaży mieliśmy okazję skosztować , idealnej zupy cebulowej. Po dniu pełnym wrażeń i wieczorze w otoczeniu pięknych zabytków, zupa była wystarczająco pożywna a zarazem delikatna.
I takąż zupę zrobiliśmy kilka dni później.
Potrzebujemy:
3 cebule
2 łyżki masła
200 ml bulionu wołowego
200 ml białego wina
sól, pieprz
6 kromek grillowanej bagietki
50 g goudy
50 g bursztyna
Cebulkę kroimy w piórka i podsmażamy na maśle. Kiedy cebula stanie się szklista, zalewamy bulionem . Gotujemy ok.20 min aż cebula zmięknie. Pod koniec gotowania dodajemy białe wino i majeranek oraz przyprawiamy solą i pieprzem.
Zupkę możemy podawać z widocznymi szklistymi pasmami cebuli lub zblendowaną, w formie kremu.
Na dnie talerza układamy grzanki, zalewamy zupą oraz posypujemy tartym serem. Talerz podgrzewamy w mikrofali lub piekarniku.
Smacznego.
czwartek, 16 stycznia 2014
Pyszne czosnkowe grzanki
Idealne na spotkania z przyjaciółmi. Znikają w mgnieniu oka. Bardzo lubię połączenie miodowego chleba litewskiego z dodatkiem kminku, podsmażonego na odrobinie oleju z czosnkowym aromatem z dodatkiem sosu czosnkowego na bazie jogurtu greckiego. Po prostu pycha.
Potrzebujemy:
4 kromki chleba litewskiego
1 łyżka oleju
1 ząbek czosnku
Sos czosnkowy:
Jogurt grecki
1 ząbek czosnku
Sól, pieprz.
Na podgrzany na patelni olej wykładamy kromki chleba i podsmażamy z obu stron. Nacieramy czosnkiem z obu stron.
piątek, 10 stycznia 2014
Skrzyneczka na przyprawy
Według mnie wszystko powinno mieć swoje miejsce. I tak samo z przyprawami zawsze będziemy wiedzieć gdzie są.
Dlatego zrobiłam ozdobną skrzyneczkę na przyprawy.
poniedziałek, 6 stycznia 2014
Ziemniaki pieczone z kawiorem
Kiedy tylko mam możliwość i miejsce w piekarniku, podrzucam do pieczenia kilka ziemniaczków zawiniętych w folię aluminiową. Takie ziemniaczki przypominają mi wakacje, które w dzieciństwie spędzałam u Babci na wsi. Wyciągnięte wprost z ogniska czy z żaru kuchni to był dopiero rarytas.
Teraz namiastkę tego smaku osiągam piekąc ziemniaczki w folii aluminiowej w piekarniku.
Tym razem do upieczonych ziemniaków nakrojonych na krzyż dodałam masło ze szczypiorkiem oraz kawior. Obok ziemniaczków ułożyłam kwaśny jogurt grecki, który doskonale komponuje się z kawiorem.
Małe co nieco przed snem.
Włoska ciabatta
Ostatnio powróciłam do pieczenia chleba w domu. Co prawda korzystam z gotowych mieszanek, ale zapach jest taki sam jak wcześniej. I co najlepsze chleb zawsze wychodzi.
Odkopałam glinianą formę do pieczena, którą kiedyś dostałam od mojego męża i postanowiłam dać jej jeszcze jedną szansę. I okazało się to strzałem w przysłowiową 10.
Chleb jest pięknie wyrośnięty i nie przypala się jak w metalowej formie. A pomyśleć , że tyle czasu przeleżała nieużywana, ale najwyraźniej musi się wypiec w piekarniku żeby super się spisywała.
niedziela, 5 stycznia 2014
Smalczyk z gęsi
Podczas obsmażania piersi z gęsi do jednego z dań wytopiła się nam dość duża ilość smalczyku, postanowiliśmy go doprawić tak jak smalec wiejski. I tym oto sposobem zakazany rarytas jakim był chleb ze smalcem i ogórkiem kiszonym stał się mniej zakazany.
Potrzebujemy:
słoiczek smalcu wytopionego z gęsi
1 drobno posiekaną cebulkę dymkę
1 ząbek czosnku
1/2 startego jabłka
sól , pieprz , majeranek
Do płynnego smalcu dodajemy posiekaną cebulkę i czosnek, podsmażamy. Dodajemy jabłko , sól, pieprz i majeranek , mieszamy. Przelewamy smalczyk do słoika i przechowujemy w lodówce. Smalec gęsi w temperaturze pokojowej staje się półpłynny.Jest idealny do smażenia ponieważ mozna go podgrzewać do 200 C i nie traci swoich właściwości
Polecam
Marchewka z groszkiem jak u mamy
Potrzebujemy:
0,5 kg mrożonej mieszanki marchewki z groszkiem
2 łyżki masła
sól, pieprz , gałka muszkatałowa
200 ml śmietanki 30%
Marchewkę z groszkiem dusimy na masełku, przyprawiamy do smaku. Kiedy są odpowiednio miękkie,zalewamy śmietanką gotujemy ok. 1 minuty. I możemy cieszyć się smakami dzieciństwa.
Smacznego.
Pyszne pierogi z mięsem
Ale za namową mojego Męża poświęciłam kilka chwil i kilka nieudanych pierogów, ażeby nabrać potrzebnej wprawy. Co prawda do pierogów mojej Babci trochę im brakuje , ale mam trochę czasu ażeby nabrać wprawy.
Ostatnio mój Małżonek jadł pyszne pierogi z gęsiną w jednym z hoteli na Mazurach, chrupiące , pełne wybornego smaku gęsi i tak oto zrodziła się pomysła na pierogi z mięsem.
Dziś dysponując chwilą wolnego wzięliśmy się obydwoje za nadziewanie pierogów farszem z kurczaka oraz cebuli dymki, podsmażonym na maśle.
Po ugotowaniu pierogów odsmażyliśmy je na smalcu z gęsi, dzięki temu otrzymaliśmy je chrupiące i złociste.
sobota, 4 stycznia 2014
Krakersy z pastą z serka śmietankowego i kawioru
Kawior gości u nas , zresztą chyba jak w większości domów, dość rzadko. Świetnie nadaje się na wyjątkowe okazje takie jak sylwester.
Pierwszy raz takie zestawienie jadłam we Włoszech i szczerze powiedziawszy bardzo mi posmakowało.
Potrzebujemy:
1 opakowanie kremowego serka śmietankowego
3 łyżeczki kawioru
sól, pieprz
Kawior delikatnie mieszamy z serkiem, doprawiamy solą i pieprzem . Taką masą możemy udekorować krakersy lub grzanki.
Smacznego
Pyszny sernik
Jednym z ulubionych ciast mojego Męża jest sernik. Najlepiej gdy ser jest wilgotny, z bakaliami i ułożony na kruchym spodzie.
Na ciasto potrzebujemy:
250 g mąki pszennej
2 żółtka
160 g masła
80 g cukru pudru
Mąkę mieszamy z cukrem i siekamy razem z masłem oraz żółtkami. Ciasto ugniatamy , aż do połączenia składników.
Jeśli chcemy , aby ciasto było bardziej kruche, krócej ugniatamy. Ciasto odkładamy na 1/2 godz do lodówki.
Po tym czasie rozwałkowujemy je i wykładamy na blachę.
Nakłute wstawiamy do piekarnika i pieczemy przez 25 min w temp. 150°C.
W tym czasie robimy masę serową.Potrzebujemy:
1kg zmielonego sera białego
4 jajka
250 g cukru pudru
2 łyżeczki cukru waniliowego
100 ml śmietanki 30%
3 łyżki mąki ziemniaczanej
Rodzynki, skórka pomarańczowa i inne bakalie.
Ser biały mieszamy razem z cukrem pudrem, cukrem waniliowym i żółtkami. Białka ubijamy razem z odrobiną soli na sztywną masę. Delikatnie łączymy z masą serową, mąką ziemniaczaną oraz bakaliami. Wykładamy na kruchy spód i pieczemy przez 60 minut w temperaturze 175 ° C.
Smacznego
Sałatka śledziowa z buraczkami i cynamonem
Zestawienia, które bardzo nam smakują, ulegają ciągłym zmianom. Taki los spotkał buraczki z cynamonem. Do buraczków karmelizowanych na miodzie z dodatkiem cytryny i cynamonu dodaliśmy ananasa oraz marynowane w occie śledzie.
Sałatka spotkała się z dość ciepłym przyjęciem.
Sylwestrowe hulańce
Sylwestra spędziliśmy w gronie znajomych. Podczas rozmów żartów i przy suto zastawionym stole. Panowie raczyli się mocniejszymi trunkami, a panie zdecydowanie polubiły drinki, wśród, których królował manhattan. Mogliśmy delektować się różnymi daniami, przygotowanymi specjalnie na tą okazję. Były i ryby i sałatek śledziowych , aż do przekąsek i pysznych ciast.
Aż stół się uginał
;)