środa, 19 lutego 2014

Toskańska parmigiana

Dość długo zabierałam się do zrobienia tego dania. Aż w końcu udało mi się znaleźć odpowiedniego bakłażana , który był idealny.
Danie to łączy  wszystko to co lubię w kuchni włoskiej: czosnkowy smak  gęstego sosu pomidorowego, lekkość dania oraz ciągnącą się mozzarellę i ostrość parmezanu.

A najważniejsze robi się je błyskawicznie.

Potrzebujemy:

1 średniej wielkości bakłażana
1 puszkę pomidorów pelatti
3 ząbki czosnku
1 opakowanie tartej mozzarelli
Sól, pieprz, bazylia
2 łyżeczki oliwy z oliwek
2 łyżeczki tartego parmezanu

Bakłażana  kroimy wzdłuż na plastry, następnie solimy je z obu stron i odstawiamy na 10 minut. W międzyczasie na oliwie podsmażamy czosnek , dodajemy rozdrobnione pomidory i bazylię i smażymy ok.3 minut.
Plastry bakłażana wycieramy ręcznikiem papierowym z soli, smarujemy oliwą z oliwek i grillujemy na patelni grillowej ok. 5 minut z każdej strony.

Ugrillowane plastry układamy w małym naczynku do zapiekania na zmianę z sosem pomidorowym i mozzarellą, każdą potròjną warstwę doprawiamy.
Ostatnią warstwę posypujemy parmezanem. Całość wkładamy do nagrzanego piekarnika i zapiekamy przez 10 minut.

Smacznego.

poniedziałek, 17 lutego 2014

Walentynkowy wypad

Korzystając z tak pięknej pogody i z konieczności odwiedzenia Rzeszowa, postanowiliśmy  spędzić trochę czasu w Przemyślu.
Przemyśl zachwycił mnie podczas naszej pierwszej wieczornej wizyty i postanowiliśmy bliżej poznać go w dzień.
Ujęło mnie położenie miasta nad malowniczym Sanem, jego architektura nawiązująca do wpływów austrowęgierskich.
Obudził nas wesoły śpiew ptaków, które swoimi wymyślnymi trelami, zachęcały do przybycia wiosnę oraz słońce, które leniwie wyłaniało się zza wzgórz. W taki poranek aż chce się wstawać.
Po pysznym hotelowym śniadaniu, udaliśmy się na zwiedzanie.
Odzwiedziliśmy muzeum Twierdza Przemyśl, gdzie można zobaczyć pamiątki z okresu 1 wojny światowej. Zamek Kazimierzowski z Basztą widokową oraz lochami i wielką imitacją pająka wraz z przepięknym , budzącym się do życia ogrodem. Próbowaliśmy odwiedzić Muzeum fajek i dzwonów, lecz niestety okazało się , że jest zamknięte do końca lutego. I tak po kilkugodzinnej przechadzce, akurat kiedy mieliśmy ochotę na porcję małej czarnej, natrafiliśmy na zatłoczoną kawiarnię i zarazem ciastkarnię Fiore. Dzięki przemiłej Kelnerce mogliśmy wygodnie zająć miejsce i wybrać z karty liczącej minimum kilkadziesiąt pozycji.
I tak stanęły przed nami kawa orzechowa z bitą śmietaną i lodami oraz lody Costa del Sol z pomarańczami i rodzynkami  nasączonymi słodkim likierem.
Pychota.
Polecam każdemu kto odwiedzi Przemyśl, przepyszne kawy i desery a do tego profesjonalna obsługa na na najlepszym poziomie.

I tak oto minął czas przenaczony na zwiedzanie. I trzeba było wracać.


Walentynkowa kolacja

Na tak wspaniały wieczór trzeba przygotować coś wyjątkowego i lekkiego.
Taka jest sałatka z sałatą lodową, pokrojonym wcześniej melonem oraz delikatną szynką dojrzewającą z odrobiną soli i pieprzu.  Idealnym towarzystwem dla takiej  sałatki jest lampka białego wytrawnego wina z  okolic Florencji oraz świeże truskawki pełne hiszpańskiego słońca.

To zestawienie jest dla mnie ideałem.

Potrzebujemy:

3 pokruszone listki sałaty lodowej
1/2 średniego melona galia
50 g szynki dojrzewającej pokrojonej w cienkie plastry
Sól, pieprz
1 łyżeczka oliwy
1 łyżeczka kremowego octu balsamicznego
2 łyżeczki wody

Na pokruszoną sałatę lodową, wykładamy pokrojonego w kostkę melona oraz kawałki plasterków szynki dojrzewającej.
Całość polewamy sosem powstałym z octu balsamicznego, oliwy, wody, soli i pieprzu.

Smacznego

wtorek, 11 lutego 2014

Ruskie pierogi z miętą

Dzięki idealnemu przepisow na ciasto , pierogi stają się dla mnie coraz bardziej przyjaznym daniem. Dzięki różnorodności nadzień co dzień możemy zajadać się różnymi pierogami. Tym razem naszła nas ochota na pierogi z serem i ziemniakami z dodatkiem kilku litków mięty. Wykorzystałam ciasto parzone, które robiłam kilka dni wcześniej, i zamroziłam kiedy zabrakło nadzienia. ;)

Do farszu na ruskie potrzebujemy:

200 g ugotowanych i rozdrobnionych ziemniaków
200 g białego sera
kilka gałązek mięty
1/2 cebuli
sól, pieprz

Cebulę kroimy drobno i podsmażamy na patelni, aż do zeszklenia. Nastepnie dodajemy do ziemniaków, wymieszanych z serem i miętą. Przyprawiamy i dokładnie ugniatamy wszystkie skaładniki, aż do uzyskania jednolitej masy. Powstałą masą nadziewany przygotowane ciasto.
Jeśli chcemy zaskoczyć rodzinę czy przyjaciół możemy między dwie warstwy ciasta włozyć świeże listki mięty lub bazyli i do dokładnie rozwałkować aż do uzyskania odpowiedniej grubości, i dopiero wtedy wycinać bazę do pierogów.
Właśnie to lubię w kuchni , że można eksperymentować.

Polecam.

poniedziałek, 10 lutego 2014

Melon z polską szynka dojrzewającą

Bardzo często w telewizyjnych programach kulinarnych widzieliśmy wędliny dojrzewające pochodzące z Polski. Po dość długich poszukiwaniach udało nam się znaleźć taką szynkę w Łukowie, czyli całkiem niedaleko.
Szynka ta nie jest tak bardzo aromatyczna jak szynka parmeńska czy szwarcwaldzka ale jest delikatna i miękka. Jej wielkim plusem jest delikatna struktura, która sprawia ,że szynka się nie ciągnie i jest bardziej podzielna. Nie musimy męczyć się próbując przerwać większe kawałki.

Postanowiliśmy sprawdzić czy równie dobrze smakuje z melonem.

Potrzebujemy:

1/2 melona galia
10 cieniutko pokrojonych plasterków szynki
Pieprz kolorowy, sól

Melona obieramy ze skórki i kroimy . Pokrojone kawałki melona owijamy plasterkami szynki i układamy na talerzu. Całość posypujemy kolorowym pieprzem.

Idealna przekąska na wieczór.

Polecam

niedziela, 9 lutego 2014

Grilowany łosoś w marynacie cytrynowej

Jak wiadomo ryby są bardzo zdrowe, więc na dzisiejszy obiad zagościł u nas łosoś. Grilowany aromatyczny łosoś , pięknie zarumieniony z delikatnym wilgotnym mięsem.


Potrzebujemy:

2 filety z łososia ze skórą

Marynata :

sok z 1/4 cytryny
utarta w moździeżu skórka z cytryny
oliwa
sól

W moździeżu ucieramy sparzoną sórkę z cytryny, dodajemy sok z cytryny, oliwę oraz sól.
Wszystko razem ocieramy na jednolitą masę. Filety z łososia nacieramy cytrynową pastą i smażymy na patelni grilowej.
Podczas smażenia polewamy łososia sosem który zbiera się w rowkach patelni i przekręcamy je smażąc każdą ze stron. aby filety się nie skręcały smażenie zaczynamy od strony ze skórą naciętą w kilku miejscach.
Po dajemy na ciepło z pure z ziemniaków oraz chrupiącą sałatą z jogurtowym sosem z dodatkiem soli i octu jabłkowego.

Polecam

Pyszna domowa lemoniada

Podczas wczorajszej wizyty u znajomych piliśmy bardzo dobrą lemoniadę. Poznali oni przepis na nią podczas prezentacji thermomixa. Pycha niesamowita.
Postanowiłśmy przetestować ten przepis w zwykłym blenderze i było równie pyszne.

Potrzebujemy:

1/2 sparzonej cytryny ze skórką
3 listki mięty
2 łyżki cukru ,ksylitolu lub miodu
1l przefiltrowanej wody
kostki lodu

Sparzoną cytrynę kroimy na ćwartki i wrzucamy razem z miętą, lodem i cukrem do blendera. Dolewamy 1 szklankę wody i wszystko razem blendujemy. Kiedy wszystkie składniki są rozdrobnione dolewamy pozostałą wodę i mieszamy na najniższych obrotach. Przelewamy przez sitko do dzbanka i cieszymy się pysznym i zdrowym napojem.
Jeśli chcemy wydobyć dodatkowe smaki możemy dodać łyżkę wody różanej. Napój wtedy pięknie pachnie różami , a na języku czujemy delikatny różany aromat.

Polecam

sobota, 8 lutego 2014

Zupa krem z pora z serowymi grzankami

Nie ma co ukrywać ,że zima jest okresem w którym najlepszymi zupami są gęste i pożywne kremy. Lubię ich złożony skład oraz delikatną teksturę oraz smaki, które nakładając się na siebie wydobywają zupełnie nowe doznania.
Taka idealną zupę przyrządził ostatnio mój Mąż. smaki dopełniały grzanki z chleba zapiekane z serem goudą oraz bursztynem. Po prostu pycha.

Potrzebujemy:

1 duży por a dokładnie jego białą część
1 marchew
1/2 cebuli
3 łyżki masła
1/2 l przefiltrowanej wody
sól, pieprz, ziele angielskie, liść laurowy
1/4 papryczki chili
1/2 cm korzenia imbiru
4 kromki chleba tostowego
starty ser gouda oraz bursztyn

Pora i cebulę kroimy na talarki, marchew trzemy na tarce z grubymi oczkami. W garnuszku roztapiamy masło, wrzucamy rozdrobnione warzywa i podsmażamy aż por stanie się mięciutki. Zalewamy wodą , przyprawiamy i całość gotujemy ok. 20 minut. Kiedy warzywa są odpowiednio miękkie , zupę blendujemy i podajemy gorącą razem z grzankami zapieczonymi z serem.

Rozgrzewa w zimowe wieczory.
Polecam

czwartek, 6 lutego 2014

Pierogi z nadzieniem z wędzonej makreli

Podczas jednej z naszych urlopowych tras, zajechaliśmy do miejsca, które reklamuje się niesamowitą ilością odmian pierogów. Po przejrzeniu karty ta ogromna ilość wyjaśniła się, różnymi dodatkami do standardowych składników. Oprócz mocno przeciętnych pierogów z serem i szpinakiem, poprzez smaczne pierogi z wołowiną, aż do rewelacyjnych i zaskakujących pierogów z wędzonej makreli. Tak nam zasmakowały ,że postanowiliśmy rozkoszować się nimi w domu. I w ten sposób powstał przepis na pyszne pierogi.

Potrzebujemy:

Ciasto parzone:
3 szklanki mąki + mąka do posypywania wałka oraz blatu
2 szklanka zagotowanej wody
sól

Nadzienie:

2 małe makrele wędzone lub 1 duża
1/2 cebuli
1/3 ostrej papryczki chili



Mąkę mieszamy razem z solą, następnie dolewamy gorącą wodę. Całośc mieszamy łyżką ,aż do przestygnięcia. Następnie wyrabiamy ciasto ręką. Wałkujemy na cienkie płaty zktórych przy pomocy szklanki wycinamy koła do przygotowania pierogów.

Obrane mięso z makreli blendujemy razem z podsmażoną na maśle cebulą oraz papryczką. I nadzienie do pierogów mamy gotowe.

Można podać podsmażone z sosem śmietanowo cebulowym, ale idealnie smakują również same.

Smacznego

niedziela, 2 lutego 2014

Hamburger wołowy

Hamburgery kojarzą się z niezbyt zdrowym, ale za to smacznym jedzonkiem. Mięciutka bułka z dodatkiem soczystej wołowinki, czerwonej cebuli oraz sałatek w otoczeniu sosu czosnkowego, majonezu i ketchupu. To jest po prostu pyszne.

Potrzebujemy:
4 bułki do hamburgera
250 g mielonego mięsa wołowego przyprawionego solą i pieprzem
3 rodzaje sałatek np: sałatka szwedzka, kapusta czerwona, papryka konserwowa
czerwona cebula
sos czosnkowy
majonez
ketchup

Z mięsa mielonego robimy hamburgery, które smażymy na patelni grillowej. Gorące bułki kroimy , smarujemy sosem czosnkowym, majonezem, przekładamy sałatkami, hamburgerem wołowym i piórkami czerwonej cebuli.
Długo taki hamburger nie czeka na swoją kolej. Niknie w mknieniu oka.;)

sobota, 1 lutego 2014

Kotlety jagnięce z ziołami i papryką peperoni



Mój pierwszy raz z jagnięciną. Jagnięcina przygotowana w ten sposób jest delikatna i kończy się nieubłaganie szybko. Nie przypuszczałam ,że będzie aż tak smaczna.

Potrzebujemy:

4 kotlety jagnięce
świeży rozmaryn,
święża mięta,
tymianek,
2 ząbki czosnku
1/2 świeżej papryki peperonii
2 łyżki oliwy z oliwek

Świeże zioła ucieramy w moździerzu na masę, którą następnie nacieramy jagnięcinę. Marynujemy razem z ziołami ok. 1 godz. w pojemniku prózniowym. Obsmażamy na patelni grillowej z każdej ze stron po ok. 3 minuty.
Mięso jest miękkie i soczyste zarazem.
Polecam.

Sycylijska sałatka z koprem włoskim i cytryną

Tą sałatkę podpatrzyłam w pewnym dobrym programie kulinarnym, który pokazuje ,że aby dobrze gotować nie trzeba dysponować całym dniem wolnym. Czyli podejście odpowiednie dla naszych czasów. Zaskoczyła mnie występująca w tym przepisie cytryna użyta w całości.
Sałatka jest bardzo świeża i smaczna. Aromat kopru włoskiego w połączeniu z miętą i cytryną jest idealnym towarzyszem dla dań z owocami morza lub delikatnego steka z jagnięciny.

Potrzebujemy:

1 wyszorowaną cytrynę razem ze skórką
2 średniej wielkości kopry włoskie
wewnętrzna część selera naciowego
świeża mięta
2 łyżki oliwy z oliwek
1 łyżka różowego octu balsamicznego

Cytrynę , koper włoski i seler naciowy tniemy na cienkie plastry. Dodajemy posiekanej mięty, oliwę z oliwek oraz ocet balsamiczny.
Sałatka przenosi nas do kuchni lekkiej i smacznej, kiedy ją jemy
Polecam.